22. Horšovskotýnská výstava

Katalog 22. Horšovskotýnské výstavy bez reklam ve formátu pdf:

http://zocschhtyn.websnadno.cz/vystava_2015/katalog_web.pdf


 

Chovatelská výstava v Horšovském Týně

Čas prázdnin a dovolených se blíží, stejně jako termín Anenské pouti, jejíž nedílnou součástí je již léta chovatelská výstava, na kterou se ve spolupráci s Krajským sdružením chovatelů ovcí a koz a firmou Fadis – Osiva s.r.o. připravují místní chovatelé. Jedná se o největší akci v regionu, vždyť se jí pravidelně účastní chovatelé Plzeňského i Karlovarského kraje, v případě expozice morčat i z jiných částí republiky.

K vidění zde budou králíci, holubi, drůbež vodní i hrabavá, selátka, pštrosi, ovce, kozy, své chovy také předvedou studenti SOU v Horšovském Týně.

V sobotu bude přehlídka exotického ptactva, ale také ovčácký den s různými ukázkami, své hejno závodníků vypustí v 10 hodin zdejší chovatelé poštovních holubů. Odpoledne si pak hosté mohou zazpívat s harmonikou.

V neděli proběhne již 8. ročník výstavy ušlechtilých morčat.

Dorazit by měl loni oblíbený velbloud Efendi. Tradiční součástí je tombola, kdy hlavní cenou bude po oba dny živé sele, samozřejmostí je možnost nákupu chovných zvířat.

Otevřeno bude v sobotu od 8 do 18 hodin, v neděli od 8 do 16 hodin. Ceny vítězům tradičně předá starosta města Horšovský Týn. Vstupné bude lidové, děti do 15 let neplatí a najdete nás v chovatelském areálu kousek pod náměstím.

K návštěvě zvou a na setkání s Vámi se těší chovatelé z Horšovského Týna.

 

Jarda Polák

publikováno MKS Horšovský Týn ve Zpravodaji města


Když dupají králíci

Pozvánka na chovatelskou výstavu v Horšovském Týně

Čas prázdnin a dovolených je tady, blíží se i termín Anenské pouti v Horšovském Týně, jejíž nedílnou součástí je již řadu let chovatelská výstava, kterou ve spolupráci s krajských sdružením chovatelů ovcí a koz a firmou Fadis – Osiva připravují místní chovatelé. Každoročně se této akce zúčastňuje celá řada chovatelů nejen z Plzeňského kraje a je největší výstavou v regionu.

Spatřit zde můžete králíky, holuby, drůbež vodní i hrabavou, ovce, kozy, pštrosy, exotické ptactvo, ale i malá selátka. Bude možné povozit děti na konících. V sobotu je na programu tzv. ovčácký den s různými ukázkami, jako je stříhání ovcí apod. Uskuteční se také přehlídka exotů, o desáté vypustí své hejno závodníků zdejší chovatelé poštovních holubů. Samozřejmostí je občerstvení včetně ochutnávek ze skopového masa či sýra. V neděli je možné vidět výstavu morčat, dvě vystoupení předvede kovboj Jimmy, měl by dorazit i velbloud Efendi, který vás může povozit. Po oba dny bude bohatá tombola, každý den je hlavní cenou živé sele. Výstavy se aktivně zúčastní naše úspěšná mládež, stejně jako studenti SOŠ v Horšovském Týně. Můžete si zde nakoupit zvířata do vašich chovů.

Jednu za našich výstav navštívili před léty moji dva přátelé, oba náruživí myslivci, ale také chovatelé králíků, no řekněme takové té vesnické směsi. Tehdy se rozhodli společně si založit čistokrevný chov a právě zde si zakoupili dva králíky stejného plemene opačného pohlaví. Jeden si nechal samečka, druhý samičku s tím, že se o jejich odchov podělí. Nadešlo předjaří, čas námluv a naši králíci se opět setkali, tentokrát v králíkárně majitele samečka, no, a protože se k sobě měli, chlapcí si zatím popřáli něco pěnivého moku, což pokaždé, což pokaždé, když se králíkárna otřásla, proložili něčím veselejším, to aby se odchov podařil. Zatím co si samička po návratu vesele podupávala, však jí také bylo přilepšováno, samec jakoby o opačné pohlaví ztratil zájem. Vše se do měsíce vysvětlilo, to když se a věřte, že to nebyl zázrak přírody samčík okotil. Kdo ví, co zatím tenkrát bylo, snad tehdy blížící se večer, stejné zbarvení králíků či počet štamprlátek, jisté je, že se vše podařilo, hošové se o mladé podělili a dále v chovu pokračovali. Dnes již Pepík s Jindřichem hlasům lesa a podupávání svých králíků naslouchají na některém z obláčků a po nich tu zbyla nejen tato úsměvná příhoda.

Jak již bylo předesláno, výstava se uskuteční 25. – 26. července, otevřeno bude v sobotu od 8-18 hod., v neděli od 8-16 hod. Najdete nás v chovatelském areálu kousek pod náměstím. K návštěvě vás srdečně zvou a na setkání s vámi se těší chovatelé z Horšovského Týna.

Chovu zdar

            Jarda Polák

publikováno 23. 7. 2015 v Domažlickém deníku


 

Pár momentek z výstavy:


 

TOPlist