21. Horšovskotýnská výstava

červenec 2014

 

Proč se koze domů nechtělo

Léto, čas prázdnin a dovolených je tady. Je to ale také období plné kulturních či společenských akcí a výstav. Na svoji chovatelskou výstavu, která se již tradičně koná u příležitosti Anenské pouti, letos 26. – 27. července v Horšovském Týně se již pilně připravují místní chovatelé.

Kromě králíků, holubů, vodní i hrabavé drůbeže, morčat, nutrií či exotického ptactva zde bude možno vidět selátka a pštrosy firmy Fadis - Osiva s. r. o. , exoty s možností nákupu v sobotu, již sedmou výstavu morčat pak v neděli. Svoje zvířata představí i žáci SOU oboru zemědělství z H. Týna. O sobotní desáté hodině vypustí své hejno závodníků zdejší chovatelé poštovních holubů. Již po osmé se této akce zúčastňují přátelé z krajského sdružení chovatelů ovcí a koz. Na sobotu jsou připraveny různé ukázky: pasení ovčáckým psem, stříhání ovcí, předení vlny, ochutnávky výrobků z kozího i ovčího masa či mléka a podobně. Snad proto, že pocházím z vesnice, rád se na tohle vše podívám, proto mi přátelé dovolte dávnou vzpomínku.

Na vesnicích, kde se krom jiného chovalo i nějaké to prasátko, bylo kozí mléko nedílnou součástí jeho stravy. Nejinak tomu bylo u nás doma. Každým podzimem měla koza období, kdy nějak divně pomekávala, mrskala ocáskem, dle dědy se jí stýská a že má vedle ve vsi kamaráda kozla, kterého půjdem navštívit. Koza dostala vodítko a vyrazili jsme. Polní cestou z Úsilova do Slavíkovic, necelé dva kilometry, jsme byli za chvilku na místě. Z chléva, kde byl onen pukl ustájen, se linulo něco, no vůně to nebyla. Zvířata se chvilku očichávala a poté si začala podle dědy hrát. Mně to však připadalo, že se perou a naše koza pořád prohrávala. Když tohle „hraní“ skončilo koza si postavila hlavu, že domů nepůjde. Brzdila všema čtyřma, totéž se opakovalo několikrát cestou domů. Výsledkem těchto hrátek byla v předjaří dvě, někdy dokonce tři kůzlata, která jsem často pouštěl proběhnout na dvorek a smál se jejich skotačení až do té doby, něž mi je v čase před Velikonocemi „darební strejdové“ odvezli. Tolik má dávná vzpomínka, ale zpět k programu.

Tradiční součástí je po oba dva dny bohatá tombola, kdy hlavní cenou je živé sele. Malí i velcí „Beduíni“ se mohou svést na velbloudovi, v sobotu po obědě zazpívat s harmonikou Vlasty Šrankoty, v neděli obdivovat jezdecké umění Štěpána Musila, od desáté se skupinou Vysoká tráva. Samozřejmě zde můžete nakoupit kvalitní zvířata do svých chovů. Otevřeno bude v sobotu od 8-18 hodin, v neděli od 8-16 hodin. Vstupné je lidové, děti mají vstup volný a najdete nás v chovatelském areálu kousek pod náměstím. K návštěvě vás zvou a na setkání s vámi se těší chovatelé z Horšovského Týna.

                                                                                                              Chovu zdar

                                                                                                                             Jarda Polák

 

TOPlist